Wykłady

Witaj!

W tej zakładce zebraliśmy dla Ciebie wszystkie wykłady, które odbędą się podczas tegorocznej edycji Festiwalu. Pamiętaj, żeby zapisać się na wybrane przez Ciebie wykłady.

Aby zapisać się na wykład najedź myszką na zakładkę „Zapisy” -> dla uczestników, wybierz czy jesteś osobą indywidualną, czy zgłaszasz grupę. Potem kliknij zakładkę klasyfikującą Twoją szkołę i wypełnij formularz. To wszystko;)

Jeśli masz jakieś pytania, możesz je umieścić w wydzielonym polu w formularzu aplikacyjnym – będziemy z Tobą cały czas w kontakcie!

Zapraszamy do lektury!

Szkoła podstawowa

Nazwa Koła Czas wyładu/warsztatów Tytuł wykładu/warsztatów Abstrakt
SKN HERBA Niedziela,
2 kwietnia,
15:15-16:00
Hodowla in vitro roślin leczniczych w teorii i praktyce Jeśli chcesz aktywnie spędzić czas i dowiedzieć się czegoś nowego i ciekawego o biotechnologii roślin leczniczych, koniecznie wpadnij na nasze warsztaty! Weźmiesz udział w przeszczepie organów i tkanek roślinnych, samodzielnie stworzysz syntetyczne nasiona, obejrzysz pod mikroskopem komórki oraz przekroje przez gałązki i korzenie roślin, nawet wyizolujesz DNA! A wszystko to w miłej i przyjaznej atmosferze
KN Studentów Turystyki Krajów Biblijnych Sobota,
1 kwietnia,
15:15-16:00
Historia pisma Wykład będzie podróżą od starożytnego Egiptu po starożytny Rzym. Motywem przewodnim wyprawy będzie pismo, charakterystyczne dla danego miejsca i czasu. W trakcie wykładu poznasz historię pisma starożytnego Egiptu, Bliskiego Wschodu, Grecji i Rzymu. Dowiesz się kto wynalazł alfabet, jaki język był najpopularniejszym językiem starożytnego świata oraz gdzie możesz zobaczyć przykłady danego pisma.
SKN Biomech Sobota,
cały dzień
Druk 3D i jego zastosowania Zapewne słyszałeś o druku 3D i jego możliwościach, ale czy wiedziałeś, że można go wykorzystać, aby pomóc innym? Zapraszamy Cię na naszą wystawę, abyś mógł zobaczyć jak rozwiązania inżynierskie sprawdzają się w medycynie oraz weterynarii. Dowiesz się wielu ciekawostek o druku 3D, zobaczysz proces tworzenia i drukowania, a dzięki temu będziesz mógł przyjrzeć się dokładnie elementowi i jego strukturze.
SKN Biomech Sobota,
1 kwietnia,
11:15-12:00
Planowanie przedoperacyjne Zobaczysz w jakim celu stosuje się planowanie przedoperacyjne oraz dowiesz się jak przebiega i na co trzeba zwracać uwagę podczas takiego zabiegu. Pod koniec wykładu będziesz mógł wcielić się w rolę chirurga. Dowiesz się jak ważne we współczesnej medycynie jest planowanie przedoperacyjne i w czym pomaga lekarzom
SKN ,,Nanorurki” Sobota,
1 kwietnia,
14:15-15:00
Ryzyk fizyk, chemik polemik Jeśli uważasz, że fizyka i chemia do niczego Ci się nie przyda, przyjdź do nas! Jak działa żarówka? Dlaczego mniejsze to czasem lepsze? Jak upiec kurczaka czarnobylskiego? Czy lewitacja to tylko magiczna sztuczka? Czy można rozpalić ognisko bez ognia? To wszystko i jeszcze więcej sprawdzisz tylko u nas!
KN Przyrodników UKSW; Sekcja hydrobiologiczna Sobota,
1 kwietnia,
10:15-11:00 ;
11:15-12:00 ;
12:15-13:00 ;
13:15-14:00
Już w małej kropli wody jest życie. Czy wiesz, że w jednej kropli wody mogą żyć setki pierwotniaków? Jeśli chcesz je zobaczyć i nauczyć się oznaczać, to zapraszamy na nasze stanowisko. Przy pomocy studentów Koła Naukowego Przyrodników UKSW zobaczysz takie zwierzęta, o których istnieniu nie miałeś pojęcia – zrobisz profesjonalne preparaty mikroskopowe i będziesz używał mikroskopu. Zobaczysz też inne nietypowe bezkręgowce, które z powodzeniem możesz hodować w akwarium.
KN Przyrodników UKSW; Sekcja hydrobiologiczna Sobota,
1 kwietnia,
10:15-11:00 ;
11:15-12:00 ;
12:15-13:00
Akwarium, od którego nie można oderwać oczu. Podczas tego krótkiego wykładu dowiesz się jak należy dbać o akwaria. Dowiesz się o błędach, której najczęściej popełniają początkujący akwaryści, a także usłyszysz o nowych i niesamowitych trendach w akwarystyce Po tym wykładzie nie przejdziesz już obojętnie obok żadnego akwarium. Zobaczysz, że akwarystyka może być prawdziwą sztuką, która powoduje, że mieszkanie staje się piękniejsze a ludzie szczęśliwsi. Zapragniesz mieć kawałek wodnego biotopu tylko dla siebie.
KN Zarządzania Projektami ,,PMArt” Niedziela,
2 kwietnia,
13:15-15:00
Przyjmij wyzwanie, opanuj zadanie Z zadaniami spotykasz się już od dłuższego czasu. Czy wiesz, że ze wszystkimi z nich możesz sobie łatwo i skutecznie poradzić? Może teraz sobie myślisz, że gra nie jest warta świeczki? Może wydaje Ci się, że jesteś za młody? Nie, nie jesteś! Na warsztacie dowiesz się, jak w efektywny sposób dać sobie radę z zadaniami, które stają na twojej drodze.
KN Chemii Biologicznej „Nukleotyd” Sobota,
1 kwietnia,
10:15-11:00 ;
11:15-12:00 ;
12:15-13:00 ;
14:15-15:00 ;
15:15-16:00
Atrament sympatyczny Jak skutecznie ukryć wiadomość na kartce papieru tak, aby można było ją odczytać tylko w jeden określony sposób? Jakich związków chemicznych można użyć do tego celu? Co się właściwie dzieje podczas ukrywania i wywoływania wiadomości? Odpowiedź na te i inne pytania będziesz mógł poznać uczestnicząc w moich warsztatach. Przyrządzisz atrament sympatyczny na wiele różnych sposobów, a następnie ukryjesz za jego pomocą wiadomość, aby ją następnie wywołać. Dowiesz się również jak w domowych warunkach można stworzyć atrament sympatyczny z najprostszych składników.
KN Chemii Biologicznej „Nukleotyd” Sobota,
1 kwietnia,
13:15-14:00
Kod życia – jak rozszyfrować organizm, czyli o DNA i jego losach w komórce Każda komórka organizmów żywych, a zatem ludzi, zwierząt, roślin, a nawet bakterii, posiada kod genetyczny, czyli DNA. DNA zawiera między innymi informacje o tym, jak komórka ma działać, jakie procesy ma przeprowadzać. Proces rozkodowania informacji genetycznej zawartej w DNA i wykonania poleceń z niej wynikających opiera się na dwóch podstawowych, kluczowych procesach – transkrypcji i translacji. Zapraszamy na krótki wykład, w którym obrazowo wyjaśnimy rolę tych reakcji, a także przedstawimy ich przebieg.
Międzywydziałowe KN Smart City PW Niedziela,
2 kwietnia,
11:15-12:00
Z komunikacją miejską za pan brat! – czyli krótko i z humorem o transporcie publicznym Chcesz wiedzieć ile kół ma najdłuższy autobus? Z jaką prędkością pędzi warszawski tramwaj? Ile samochodów (a przynajmniej ich użytkowników) zmieści się w komunikacji publicznej? Co stanie się, jeśli wszyscy zaczną korzystać z komunikacji publicznej? Przyjdź, poznaj odpowiedź na wszystkie nurtujące Cię pytania!
KN Chemii Biologicznej „Nukleotyd” Sobota,
1 kwietnia,
14:15-15:00
Dlaczego rakiety latają? Ciekawi Cię to dlaczego rakiety latają? Dlaczego mimo ogromnego wkładu w rozwój technologii nadal nie jesteśmy w stanie dosięgnąć gwiazd? Pozwól, że Cię przeprowadzę przez historie napędów rakietowych od starożytnych Chin do czasów współczesnych. Poznasz zasady działania silnika rakietowego. Prześledzisz rozwój techniki rakietowej jako broni i środku transportu (podbój kosmosu) z chemicznego punktu widzenia i dowiesz się, dlaczego silnik oparty na spalaniu paliwa nie jest w stanie przetransportować nas nawet do najbliższej gwiazdy.

 

Gimnazjum

 

Na tej stronie będą znajdowały się abstrakty wykładów dla gimnazjum. Do zobaczenia na 5 edycji Skołowanego Weekendu już 1-2 kwietnia 2017. Nie zapomnijcie o zapisach.

Nazwa Koła Czas wykładu/warsztatów Tytuł wykładu/warsztatów Abstrakt
ChKN Flogiston Sobota,
1 kwietnia,
15:15-16:00
Niezwykły świat oddziaływań chemicznych – wiązanie wodorowe Na tym wykładzie zostaniesz zabrany/zabrana do niezwykle ciekawego świata oddziaływań pomiędzy atomami. Dowiesz się dlaczego woda jest w stanie ciekłym, dlaczego płatki śniegu zawsze są sześcioramienne, a kurtka po deszczu zawsze jest mokra. Dowiesz się również jak wielką rolę ogrywa wiązanie wodorowe w istnieniu i przekazywaniu życia.
ChKN Flogiston Niedziela,
2 kwietnia,
15:15-16:00
Daltonizm – Jaki to kolor? Zobaczysz świat oczami daltonisty. Zrozumiesz jak działa ludzkie oko. Dowiesz się jak narysować czerwonego konia. Dowiesz się jaki kolor na prawdę mają drzewa.
BeLivers Pielęgniarstwa Chirurgicznego i Transplantacyjnego Niedziela,
2 kwietnia,
15:15-16:00
Rola pielęgniarek w chirurgii ogólnej i transplantacyjnej 1) Zobaczysz prawdziwe narzędzia chirurgiczne, dowiesz się do czego służą i jak się ich używa. 2) Będziesz mógł manipulować narzędziami laparoskopowymi.

3) Pokarzemy ci jak prawidłowo ubrać fartuch chirurgiczny, czepek ochronny oraz maseczkę chirurgiczną.

4) Przećwiczysz sterylne zakładanie rękawiczek.

5) Dowiesz się o zasadach pracy pielęgniarki operacyjnej.

KN Chemii Biologicznej „Nukleotyd” Sobota,
1 kwietnia,
14:15-15:00
„Genetyczne hakerstwo” – czyli o technologiach opartych o mRNA Szczepionki przeciwnowotworowe, leczenie wrodzonych chorób genetycznych czy hodowla „zapasowych” organów na zamówienie – science-fiction czy niedaleka przyszłość? Przyjdź i zobacz jak działa „genetyczne hakerstwo” i posłuchaj opowieści o terapiach genowych i innych fantastycznych rozwiązaniach, które oferuje współczesna nauka.
KN Ochrony Środowiska Sobota,
1 kwietnia,
13:15-14:00
Zanieczyszczenie Powietrza a Smog Słyszysz w wiadomościach o szkodliwym smogu a niewiele o nim wiesz? Zastanawiasz się czym są te normy i czy wyjście na dwór w czasie smogu może być szkodliwe?
Jak rozpoznać czy za oknem to tylko mgła czy to już ten smog.
Na naszym wykładzie opowiemy o zanieczyszczeniach powietrza i jakie niosą one skutki oraz „pokażemy” wam niewidzialne zanieczyszczenie.
KN Studentów Turystyki Krajów Biblijnych Sobota,
1 kwietnia,
12:15-13:00
Kultura, kuchnia i turystyka na Bliskim Wschodzie Kuchnia i ubiór są elementem każdej kultury, także kultury Bliskiego Wschodu. Egzotyka Bliskiego Wschodu staje się nam coraz bardziej znana, ale czy wiesz jak naprawdę przyrządza się kebab i jak nazywa się arabski chleb? Dlaczego kobiety ubierają się od stóp do głów? Jakie obowiązki ma mężczyzna, a jakie kobieta? oraz Jak czas wolny spędzają mieszkańcy Bliskiego Wschodu?
SKN Żywienia Klinicznego Sobota,
1 kwietnia,
12:15-13:00
Żywienie dojelitowe oraz pozajelitowe, co to takiego? Czy można nie jeść i żyć? Wyobrażasz sobie świat bez jedzenia i słodyczy? Dlaczego niektórzy mają dziurę w brzuchu a inni rurkę w nosie?Co się dzieje kiedy przewód pokarmowy nie działa? Co zrobić kiedy nie można przyjmować pokarmu do ust? Jeżeli chcesz się dowiedzieć, ten wykład jest właśnie dla Ciebie!
SKN Archeologii Pradziejowej UW Niedziela,
2 kwietnia,
14:15-16:00
Produkcja strzał starymi metodami Zapraszam na warsztaty produkcji strzał! Jeżeli chcesz się dowiedzieć jak nasi przodkowie wykonywali strzały do łuku z surowców naturalnych za pomocą prostych narzędzi – PPRZYJDŹ1 Będziesz mógł spróbować samodzielnie przygotować promień i obsadzić na nim grot oraz lotki! Naturalnie tak wykonaną przez siebie strzałę zabierzesz ze sobą do domu.
SKN Dietetyków Sobota,
1 kwietnia,
11:15-12:00
Cukier Chcesz się dowiedzieć jaki wpływ ma cukier na nasze zdrowie? Ile cukru spożywasz dziennie?
Odkryjesz wszystkie tajemnice węglowodanów, dowiesz się co jest mitem a co prawdą.
Zobaczysz na własne oczy, ile cukru zawierają przykładowe produkty!
SKN Zdrowia Publicznego sekcja Promocji Zdrowia Sobota,
1 kwietnia,
10:15-12:00 ;
12:15-14:00 ;
14:15-16:00
Skołowani i Wściekli Dostrzeżesz rożne elementy Twojego codziennego życia. Życia na pełnych obrotach, świata zamkniętego w pigułce. Trudne do przełknięcia? To się okaże. Załóż trampki i przygotuj się, bo ta gra cie nieźle zaskoczy
SKN ,,Nanorurki” Sobota,
1 kwietnia,
13:15-16:00
Ryzyk fizyk, chemik polemik Jeśli uważasz, że fizyka i chemia do niczego Ci się nie przyda, przyjdź do nas! Jak działa żarówka? Dlaczego mniejsze to czasem lepsze? Jak upiec kurczaka czarnobylskiego? Czy lewitacja to tylko magiczna sztuczka? Czy można rozpalić ognisko bez ognia? To wszystko i jeszcze więcej sprawdzisz tylko u nas!
KN Konstrukcji Militarnych Adamantium Niedziela,
2 kwietnia,
13:15-14:00
Małe co nieco o włóknach w skali „nano” Dowiesz się jak otrzymywać i badać nanowłókna. Poznasz możliwości zastosowań tak małej, a jak wytrzymałej formy. Zobaczysz jak nanowłókno może wyglądać „gołym okiem”. Przekonasz się, że świat w skali nanometrycznej jest równie fascynujący i piękny!
KN Chemii Biologicznej „Nukleotyd” Sobota,
1 kwietnia,
14:15-16:00
Barwy szczęścia, czyli chemiczne kolorki w naszych posiłkach Czy wiesz, że codziennie jesz kolory? Przekonaj się dlaczego zielone warzywa są „gorsze” od innych. Zobacz na własne oczy, co zawiera w sobie czerwona papryka, liście pietruszki, czy sok pomidorowy. Odkryj, że pozornie jeden kolor kryje przed Tobą wiele tajemnic.
ChKN „Flogiston” Niedziela,
2 kwietnia,
10:15-11:00
Ciekawe i niezwykłe związki chemiczne Jeśli lubisz chemię ale w szkole wydaje Ci się nudna, ten wykład jest właśnie dla Ciebie. Dzięki niemu dowiesz się o wielu ciekawych właściwościach, nietypowej budowie czy zaskakującym miejscu występowania związków chemicznych. Przyjdź i sprawdź, że chemia wcale nie jest nudna.
Stowarzyszenie Studentów Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej „GEOIDA” Niedziela,
2 kwietnia,
11:15-12:00
Panoramy – to proste! Czy zastanawialiście się kiedyś w jaki sposób powstają panoramy? A może nigdy się nie podjęliśmy stworzenie żadnej, gdyż uważaliście, że to za trudne? na wykładzie postaramy się rozwiązać Wasze wątpliwości i pokażemy Wam, jakie to proste!
Dodatkowo będziecie mieli okazję dowiedzieć się na konkretnym przykładzie, w jaki ciekawy sposób można wykorzystać panoramy.
KN Chemii Biologicznej „Nukleotyd” Sobota,
1 kwietnia,
13:15-14:00
Dlaczego rakiety latają? Ciekawi Cię to dlaczego rakiety latają? Dlaczego mimo ogromnego wkładu w rozwój technologii nadal nie jesteśmy w stanie dosięgnąć gwiazd? Pozwól, że Cię przeprowadzę przez historie napędów rakietowych od starożytnych Chin do czasów współczesnych. Poznasz zasady działania silnika rakietowego. Prześledzisz rozwój techniki rakietowej jako broni i środku transportu (podbój kosmosu) z chemicznego punktu widzenia i dowiesz się, dlaczego silnik oparty na spalaniu paliwa nie jest w stanie przetransportować nas nawet do najbliższej gwiazdy.
Sobota,
1 kwietnia,
11:15-12:00
Państwo Środka od Środka Zobaczysz Chiny z innej perspektywy niż filmy i programy podróżnicze.Poznasz największe różnice w życiu codziennym Chińczyków i Europejczyków. Dowiesz się, co oprócz ryżu jedzą mieszkańcy Państwa Środka
Niedziela,
2 kwietnia,
11:15-12:00
Promieniowanie synchrotronowe – metody badawcze i ekstremalne stany materii Promieniowanie synchrotronowe uzyskuje się w wyniku przyśpieszania naładowanych cząstek do prędkości bliskich prędkości światła. Prześwietlanie materii promieniowaniem synchrotronowym pozwala zajrzeć w strukturę atomową i nakręcić film łączenia się atomów w nowy związek. A wszystko trwa ułamki sekund. Tworzenie przezroczystych metali? Technologia jak ze Star Treka? To wszystko da się zrobić! Dzięki promieniowaniu synchrotronowemu.

 

Szkoła średnia

Nazwa Koła Czas wykładu/warsztatów Tytuł wykładu/warsztatów Abstrakt
ChKN Flogiston Niedziela,
2 kwietnia,
14:15-15:00
Fascynujący świat nanocząstek Na wykładzie przekonasz się, że nanocząstki są wśród nas. Te, które potrafią świecić są już w smartfonach, tabletach, monitorach, telewizorach i różnego typu wyświetlaczach. Dowiesz się, że nanocząstki zaczynają rewolucjonizować medycynę, transport i budownictwo…
SKN Etyki i Bioetyki Niedziela,
2 kwietnia,
14:15-16:00
Po co szanować zwłoki? Czy Twoje ciało po śmierci to dalej będziesz Ty? Czy los Twoich zwłok jest dla Ciebie ważny? Obecnie w Polsce pacjenci umierają czekając w kolejce po przeszczep, gdy mogące uratować ich życie narządy gniją albo są palone. Czy powinnyśmy zaakceptować taką sytuację? Po co w ogóle chowamy zwłoki, jeżeli można by je wykorzystać do badań naukowych czy na zajęciach?
Studencka Inicjatywa Narkopolityki Sobota,
1 kwietnia,
10:15-11:00
Czy te oczy mogą kłamać? Analiza substancji psychoaktywnych Czy wiesz, na ile możesz zaufać swoim zmysłom? Odkryj jak rozróżnić pozornie identyczne substancje. Poznaj co łączy zagadki detektywistyczne, świadome żywienie i środki psychoaktywne. Zobaczysz demonstrację separacji substancji chemicznych i dowiesz się, jak może uratować Ci życie.
SKN „Nanorurki” Sobota,
1 kwietnia,
12:15-13:00
Nieskończone piękno Podczas swojego wystąpienia chciałbym pokazać Państwu, że w naszym świecie istnieje pewien porządek. Jest on opisywany przez relacje odkrywane zupełnie niezależnie od jego obserwowania. Poznawanie tego porządku za pomocą fizyki, chemii i matematyki dostarcza wielu osobom, w tym i mnie, niezwykłej przyjemności. Mam nadzieję, że uda mi się Państwa zarazić ciekawością wystarczającą do samodzielnego dociekania nieskończonego piękna, które nas zewsząd otacza.
Koło PTTK nr 1 przy Politechnice Warszawskiej Niedziela,
2 kwietnia,
14:15-16:00
Bezpieczna Turystyka Kolarska Podstawowe informacje o bezpiecznym uprawianiu turystyki kolarskiej, oraz organizowaniu wycieczek rowerowych. Postaram się w telegraficznym skrócie opowiedzieć jak zaplanować i przeprowadzić fajną wycieczkę. Omówimy niezbędny ekwipunek rowerowy. Bezpieczne prowadzenie kolumny rowerowej w ruchu drogowym. Transport rowerów, wyżywienie, rozplanowane czasu, radzenie sobie z rozmaitymi trudnościami.
KN Zarządzania Projektami „PMArt” Sobota,
1 kwietnia,
13:15-16:00
Czy samolot bez skrzydła doleci do celu? Czy samolot bez skrzydła doleci do celu? – warsztat zarządzania projektami Koła PMArt. Nie potrzebujesz wiedzy technicznej, by dowiedzieć się z jakiego powodu samolot bez zgranego zespołu nie poleci. Ponadto, jeśli chcesz nauczyć się zarządzać sobą, swoim czasem, a w przyszłości zostać nieziemsko bogatym przedsiębiorcą (a póki co trochę oderwać się od ziemi) przyjdź do nas, a na pewno wzlecisz wysoko.
KN Studentów Turystyki Krajów Biblijnych Sobota,
1 kwietnia,
10:15-11:00
Konflikty na Bliskim Wschodzie w XX wieku Na wykładzie dowiesz się jak i kiedy powstało państwo Izrael oraz dlaczego stolicą Izraela jest Tel Aviv a nie Jerozolima. Poznasz jak powstawały Państwa na Bliskim Wschodzie i dlaczego współcześnie wybuchają tam konflikty oraz jak zmieniała się sytuacja geopolityczna tego zakątka globu po II Wojnie Światowej.
SKN Żywienia Klinicznego Sobota,
1 kwietnia,
11:15-12:00
Obalamy mity dietetyczne! Obalamy mity jedzeniowe. Moda na gluten – hit czy kit? Kurczak z ryżem na obiad? A może chcesz się dowiedzieć dlaczego nie jeść po 18? Te i wiele innych mitów obalamy lub potwierdzamy. Żeby się dowiedzieć które są prawdziwe zapraszamy na wykład!
SKN ,,Nanorurki” Sobota,
1 kwietnia,
15:15-16:00
Ryzyk fizyk, chemik polemik Jeśli uważasz, że fizyka i chemia do niczego Ci się nie przyda, przyjdź do nas! Jak działa żarówka? Dlaczego mniejsze to czasem lepsze? Jak upiec kurczaka czarnobylskiego? Czy lewitacja to tylko magiczna sztuczka? Czy można rozpalić ognisko bez ognia? To wszystko i jeszcze więcej sprawdzisz tylko u nas!
SKN „Nanorurki” Niedziela,
2 kwietnia,
13:15-14:00
Nanotechnologia – wielkie obietnice rozwoju i świadomość zagrożeń Czy spotkałeś się kiedykolwiek z pojęciem nanonauki? Stosowanie przedrostka „nano” jest niezwykle popularne w dzisiejszych czasach, przez co równie często jest nadużywane. Podczas wykładu dowiesz się w jaki sposób świat wykorzystuje nanotechnologię w codziennym życiu, przekonasz się, że miniaturyzacja obiektów w ostatnich latach pozwoliła na niesamowity rozwój elektroniki. Bez trudu zauważysz szerokie powiązanie tej dziedziny z chemią, fizyką, nauką o materiałach czy medycyną. Z drugiej strony uświadomisz sobie niebezpieczeństwa wynikające z wykorzystywania nieposkromionego rozwoju nanotechnologii oraz dowiesz się w jaki sposób naukowcy sprawują nad tym kontrolę.
SKN Energetyki Sobota,
1 kwietnia,
10:15-11:00
Giełda Energii w Polsce – kształtowanie ceny energii elektrycznej na Rynku Dnia Następnego Czy wiesz, jaką część Twojego rachunku za energię elektryczną stanowi opłata za energię elektryczną? Na naszym wykładzie dowiesz się jak kształtuje się cena energii na rynku hurtowym i jakie prawa rządzą Giełdą Energii. Będziesz miał okazję poznać powody, dla których istnieje Towarowa Giełda Energii i kto bierze w niej czynny udział. Na koniec wykładu weźmiesz udział w symulacji Rynku Dnia Następnego.
SKN Free Radicals Niedziela,
2 kwietnia,
10:15-11:00
Projektowanie leków -początek długiej ścieżki powstawania substancji leczniczych Produkcja leków na pewno Ci się kojarzy z wielkim fabrykami i laboratoriami. Ale czy masz świadomość, że na początku długiej drogi powstawania leku stoi obecnie komputer? Że projektowanie leku możesz zacząć z nami tu i teraz. Dzięki użyciu komputera możemy przeanalizować, ocenić aktywność tysiąca związków chemicznych. Modyfikować ich grupy funkcyjne i sprawdzić czy będą one oddziaływać na wybrany cel biologiczny.
Studenckie Koło Astronautyczne Sobota,
1 kwietnia,
15:15-16:00
Jak wygląda życie astronauty w kosmosie i jak to wpływa na jego zdrowie? W trakcie wykładu dowiesz się i zobaczysz jak stan nieważkości wpływa na wykonywanie codziennych obowiązków, jakie eksperymenty przeprowadzają astronauci w kosmosie, jak i z czego zbudowany jest skafander kosmiczny oraz jaka jest jego rola, a także jak wygląda powrót astronautów na Ziemię. Opowiem też jakich technologii kosmicznych używamy w naszym codziennym życiu, jakie są skutki zdrowotne długotrwałego przebywania w stanie nieważkości i jak przebiega adaptacja do ponownego życia na Ziemi.
SKN Podstaw Pielęgniarstwa Sobota,
1 kwietnia,
10:15-11:00 ;
11:15-12:00 ;
12:15-13:00
warsztaty pielęgniarskie Czy wiesz, że pielęgniarstwo to nie tylko pielęgnowanie?
Na naszych warsztatach nauczysz się poprawnie bandażować, mierzyć ciśnienie tradycyjnym
sposobem, badać puls, a nawet wykonywać zastrzyki! Dowiesz się, co to sfigmomanometr oraz
co kłos i żółw mają wspólnego z opatrunkiem. Regularnie badasz piersi, ale nie wiesz czego
szukać? Badając samodzielnie sztuczny biust, nauczysz się wykrywać zmiany.
Przyjdź i sprawdź się!
SKKN Energetyki Sobota,
1 kwietnia,
14:15-15:00
Możliwości odzysku energii i surowców z odpadów Czy zastanawiałeś się kiedyś jaki potencjał leży na wysypiskach śmieci? Wiesz jak można je spożytkować? Na naszym wykładzie dowiesz się ile mieszkań można ogrzać dzięki energii uzyskanej z odpadów i przekonasz się, że na składowiskach znajdują się niezliczone pokłady pieniędzy.
KN Studentów Psychologii – Sekcja Psychologii Ewolucyjnej „DARWIN” Niedziela,
2 kwietnia,
11:15-12:00
Czy to jest przyjaźń, czy to jest kochanie? Myślałeś kiedyś o tym, skąd się wzięła miłość? Czy naprawdę jest nam potrzebna do życia? Albo czy można kochać tylko raz? Biorąc udział w naszym wykładzie dowiesz się, że nie każdego kocha się tak samo, i że każda miłość ma swój kolor. Opowiemy też, jak sobie radzić z zazdrością, i że nie zawsze jest ona czymś negatywny. Serdecznie zapraszamy!
KN Konstrukcji Militarnych „Adamantium” Niedziela,
2 kwietnia,
11:15-12:00
Mikroekspresje czyli kłamca ujawniony. Masz wbudowany wykrywacz kłamstw. W zasadzie dwa. Możesz nauczyć się ich uzywać. Mikroekspresje to jedna z najciekawszych odkryć psychologii, którą można zastosować w szerokim spektrum aspektów życia, zaczynając od codzienności, przez szkolenie militarne po nowoczesne systemy monitoringu. Poznasz to zjawisko z inżynierskiego punktu widzenia!
SKN „Nanorurki” Niedziela,
2 kwietnia,
10:15-12:00
Ciemna (i jasna) strona nauki Czy uważasz, że fizyka jest nudna? Nie mogłeś doczekać się końca lekcji chemii? Jeżeli tak, to ten wykład jest dla Ciebie! W jaki sposób myśleli ludzie w przeszłości i dlaczego byli w błędzie? Jak odkryto atomy? Jak działa teleportacja? I najważniejsze: czy da się nauczyć konia mechaniki kwantowej?
KN Chemii Biologicznej „Nukleotyd” Niedziela,
2 kwietnia,
14:15-16:00
Jak efektywnie uczyć się chemii organicznej? Kluczem do zrozumienia reakcji w chemii organicznej jest poznanie ich mechanizmów. Na wykładzie powiem czym są owe mechanizmy i jak można je przedstawić graficznie oraz omówię te najistotniejsze z punktu widzenia programu nauczania w szkole średniej. Pokażę również jak znajomość mechanizmów pomaga przewidzieć produkty bardziej skomplikowanych reakcji chemicznych. Dowiesz się czemu lepiej jest poznawać mechanizmy niż uczyć się reakcji na pamięć. Wszystkim słuchaczom udostępnię dodatkowe materiały oraz zadania dotyczące tematyki omówionej na wykładzie.
SKN Energetyki Niedziela,
2 kwietnia,
10:15-12:00
Inwestycje energetyczne w Polsce – uwarunkowania prawne i nastroje społeczne Czy sądzisz, że prądu w gniazdku nigdy nie zabraknie? Wyobraź sobie brak telefonów, komputerów oraz telewizorów. Przyjdź na warsztat, który pokaże Ci jakie problemy czekają przedsiębiorców w naszym kraju. Przekonaj inwestora do wybudowania Twojej elektrowni i uratuj polską energetykę.
SKN Nanorurki Sobota,
1 kwietnia,
10:15-16:00
Zobaczyć niewidoczne Wystawa ma na celu pokazanie możliwości, jakie niesie ze sobą użycie zaawansowanych mikroskopów TEM, SEM, AFM w celu zwizualizowania powierzchni różnorakich materiałów. Wyjaśnimy Ci zasadę działania tych urządzeń, pokażemy zdjęcia i „krajobrazy” obiektów w nanoskali uzyskiwane za pomocą tych metod. Odpowiemy, jakie zjawiska fizyczne stoją za tym, że możesz zobaczyć obiekty 1000-krotnie mniejsze od średnicy ludzkiego włosa.
KN Studentów Psychologii Niedziela,
2 kwietnia,
10:15-12:00
Zaburzenia osobowości współcześnie Tematem przewodnim przygotowanego przez nas wykładu dla młodzieży licealnej będą zaburzenia osobowości. Jest to ważne i zarazem ciekawe zagadnienie psychologii. Chcemy, na przykładach bohaterów literatury i filmu, opowiedzieć o różnych typach zaburzeń osobowości, przedstawić ich charakterystykę oraz co ciekawego tkwi w ludziach, których to dotyka. Wszelkie informacje, jakie chcemy przekazać, będą w oparciu o najaktualniejszą literaturę naukową oraz klasyfikację zaburzeń osobowości. Nasz wykład ma na celu zainteresowanie młodych odbiorców psychologią, pokazanie im, jak bardzo jest ona interesująca, ciekawa, fascynująca.
ChKN Flogiston Niedziela,
2 kwietnia,
13:15-14:00
Od piasku do zielonej energii czyli o krzemowych ogniwach fotowoltaicznych. Dowiesz się jak zbudowane są najpopularniejsze ogniwa fotowoltaiczne i w jaki sposób produkuje się ich główny składnik. Poznasz ograniczenia i zalety przykładowych ogniw. Zobaczysz, czy w Polsce można je wydajnie stosować. Poznasz terminy, które używa się do charakteryzacji takich ogniw. Niestety dowiesz się również jak mniej więcej działają takie ogniwa, co wiąże się z chemią/fizyką kwantową 😉
Serdecznie zapraszam wszystkich chętnych do wzięcia udziału!
SKNCh UW Fulleren Niedziela,
2 kwietnia,
13:15-14:00
Perfumy. Magia zapachu Oddziaływanie zapachów na nasz zmysł węchu jest procesem niezwykle złożonym, skomplikowanym, i nie do końca jeszcze poznanym. W trakcie wykładu dowiesz się jak działa zmysł węchu, poznasz rodzaje substancji zapachowych, ich otrzymywanie a także sposób tworzenia kompozycji zapachowych. Zapoznasz się też z historią perfum. Podczas prelekcji będziesz także miał/miała okazję powąchać wiele ciekawych i niezwykłych substancji zapachowych używanych w przemyśle perfumeryjnym.
KN Konstrukcji Militarnych Adamantium Niedziela,
2 kwietnia,
13:15-14:00
Nowoczesne biomateriały w medycynie i stomatologii. Dowiesz się czym są biomateriały i poznasz ich rodzaje.
Ich zastosowanie w medycynie i stomatologii przestanie być dla Ciebie tajemnicą.
Koło Naukowe Dietetyków SGGW Sobota,
1 kwietnia,
13:15-14:00
Ziemia – skarbnica życia Jeśli kiedyś zastanawialiście się skąd brać zdrową ekologiczną żywność, czy owoce i warzywa w sklepach są dobrej jakości oraz czy da się wyhodować jedzenie w doniczce na balkonowym „ogródku” zapraszamy was serdecznie na warsztaty pt. „Ziemia – skarbnica życia”. Dowiecie się jaką drogę pokonuje nasze jedzenie zanim trafi na półki sklepowe i jakie niebezpieczeństwa są z tym związane.
Koło Naukowe Doktorantów Biblistyki Sobota,
1 kwietnia,
12:15-13:00
Kto napisał Biblię? Na pozór może się wydawać, że Biblia, powstała jak każda książka – jej autorzy, natchnieni przez Ducha Świętego, po prostu ją napisali. To wszystko prawda, lecz nie do końca. Większość jej ksiąg powstawała przez wiele lat, miała wielu autorów i redaktorów, którzy inspirowali się sobą nawzajem. Na naszym wykładzie poznasz kilka ciekawych teorii na temat etapów powstawania Biblii, zetkniesz się ze starożytnymi językami, w jakich powstawały poszczególne księgi biblijne oraz wcielisz w rolę detektywa, który będzie poszukiwał zależności pomiędzy różnymi tekstami Biblii.
Studenckie Koło Naukowe Zdrowia Publicznego sekcja Promocji Zdrowia Sobota,
1 kwietnia,
10:15-16:00
Małolatów czyli Pierwsza Pomoc na imprezie Nadmierne spożycie alkoholu czy substancji psychoaktywnych jest bardzo niebezpieczne. Na wykładzie dowiesz się czym są takie substancje, oraz co dzieje się w organizmie po ich spożyciu. Powiemy również o działaniu tych substancji na organizm ludzki. Zobaczysz jak udzielić pomocy na imprezie osobie, która straciła przytomność. Podpowiemy co powinno się znaleźć w niezbędniku (medycznym) na imprezie