Gimnazjum

Na tej stronie będą znajdowały się abstrakty wykładów dla gimnazjum. Do zobaczenia na 5 edycji Skołowanego Weekendu już 1-2 kwietnia 2017. Nie zapomnijcie o zapisach.

Nazwa Koła Czas wykładu/warsztatów Tytuł wykładu/warsztatów Abstrakt
ChKN Flogiston Sobota,
1 kwietnia,
15:15-16:00
Niezwykły świat oddziaływań chemicznych – wiązanie wodorowe Na tym wykładzie zostaniesz zabrany/zabrana do niezwykle ciekawego świata oddziaływań pomiędzy atomami. Dowiesz się dlaczego woda jest w stanie ciekłym, dlaczego płatki śniegu zawsze są sześcioramienne, a kurtka po deszczu zawsze jest mokra. Dowiesz się również jak wielką rolę ogrywa wiązanie wodorowe w istnieniu i przekazywaniu życia.
ChKN Flogiston Niedziela,
2 kwietnia,
15:15-16:00
Daltonizm – Jaki to kolor? Zobaczysz świat oczami daltonisty. Zrozumiesz jak działa ludzkie oko. Dowiesz się jak narysować czerwonego konia. Dowiesz się jaki kolor na prawdę mają drzewa.
BeLivers Pielęgniarstwa Chirurgicznego i Transplantacyjnego Niedziela,
2 kwietnia,
15:15-16:00
Rola pielęgniarek w chirurgii ogólnej i transplantacyjnej 1) Zobaczysz prawdziwe narzędzia chirurgiczne, dowiesz się do czego służą i jak się ich używa. 2) Będziesz mógł manipulować narzędziami laparoskopowymi.

3) Pokarzemy ci jak prawidłowo ubrać fartuch chirurgiczny, czepek ochronny oraz maseczkę chirurgiczną.

4) Przećwiczysz sterylne zakładanie rękawiczek.

5) Dowiesz się o zasadach pracy pielęgniarki operacyjnej.

KN Chemii Biologicznej „Nukleotyd” Sobota,
1 kwietnia,
14:15-15:00
„Genetyczne hakerstwo” – czyli o technologiach opartych o mRNA Szczepionki przeciwnowotworowe, leczenie wrodzonych chorób genetycznych czy hodowla „zapasowych” organów na zamówienie – science-fiction czy niedaleka przyszłość? Przyjdź i zobacz jak działa „genetyczne hakerstwo” i posłuchaj opowieści o terapiach genowych i innych fantastycznych rozwiązaniach, które oferuje współczesna nauka.
KN Ochrony Środowiska Sobota,
1 kwietnia,
13:15-14:00
Zanieczyszczenie Powietrza a Smog Słyszysz w wiadomościach o szkodliwym smogu a niewiele o nim wiesz? Zastanawiasz się czym są te normy i czy wyjście na dwór w czasie smogu może być szkodliwe?
Jak rozpoznać czy za oknem to tylko mgła czy to już ten smog.
Na naszym wykładzie opowiemy o zanieczyszczeniach powietrza i jakie niosą one skutki oraz „pokażemy” wam niewidzialne zanieczyszczenie.
KN Studentów Turystyki Krajów Biblijnych Sobota,
1 kwietnia,
12:15-13:00
Kultura, kuchnia i turystyka na Bliskim Wschodzie Kuchnia i ubiór są elementem każdej kultury, także kultury Bliskiego Wschodu. Egzotyka Bliskiego Wschodu staje się nam coraz bardziej znana, ale czy wiesz jak naprawdę przyrządza się kebab i jak nazywa się arabski chleb? Dlaczego kobiety ubierają się od stóp do głów? Jakie obowiązki ma mężczyzna, a jakie kobieta? oraz Jak czas wolny spędzają mieszkańcy Bliskiego Wschodu?
SKN Żywienia Klinicznego Sobota,
1 kwietnia,
12:15-13:00
Żywienie dojelitowe oraz pozajelitowe, co to takiego? Czy można nie jeść i żyć? Wyobrażasz sobie świat bez jedzenia i słodyczy? Dlaczego niektórzy mają dziurę w brzuchu a inni rurkę w nosie?Co się dzieje kiedy przewód pokarmowy nie działa? Co zrobić kiedy nie można przyjmować pokarmu do ust? Jeżeli chcesz się dowiedzieć, ten wykład jest właśnie dla Ciebie!
SKN Archeologii Pradziejowej UW Niedziela,
2 kwietnia,
14:15-16:00
Produkcja strzał starymi metodami Zapraszam na warsztaty produkcji strzał! Jeżeli chcesz się dowiedzieć jak nasi przodkowie wykonywali strzały do łuku z surowców naturalnych za pomocą prostych narzędzi – PPRZYJDŹ1 Będziesz mógł spróbować samodzielnie przygotować promień i obsadzić na nim grot oraz lotki! Naturalnie tak wykonaną przez siebie strzałę zabierzesz ze sobą do domu.
SKN Dietetyków Sobota,
1 kwietnia,
11:15-12:00
Cukier Chcesz się dowiedzieć jaki wpływ ma cukier na nasze zdrowie? Ile cukru spożywasz dziennie?
Odkryjesz wszystkie tajemnice węglowodanów, dowiesz się co jest mitem a co prawdą.
Zobaczysz na własne oczy, ile cukru zawierają przykładowe produkty!
SKN Zdrowia Publicznego sekcja Promocji Zdrowia Sobota,
1 kwietnia,
10:15-12:00 ;
12:15-14:00 ;
14:15-16:00
Skołowani i Wściekli Dostrzeżesz rożne elementy Twojego codziennego życia. Życia na pełnych obrotach, świata zamkniętego w pigułce. Trudne do przełknięcia? To się okaże. Załóż trampki i przygotuj się, bo ta gra cie nieźle zaskoczy
SKN ,,Nanorurki” Sobota,
1 kwietnia,
13:15-16:00
Ryzyk fizyk, chemik polemik Jeśli uważasz, że fizyka i chemia do niczego Ci się nie przyda, przyjdź do nas! Jak działa żarówka? Dlaczego mniejsze to czasem lepsze? Jak upiec kurczaka czarnobylskiego? Czy lewitacja to tylko magiczna sztuczka? Czy można rozpalić ognisko bez ognia? To wszystko i jeszcze więcej sprawdzisz tylko u nas!
KN Konstrukcji Militarnych Adamantium Niedziela,
2 kwietnia,
13:15-14:00
Małe co nieco o włóknach w skali „nano” Dowiesz się jak otrzymywać i badać nanowłókna. Poznasz możliwości zastosowań tak małej, a jak wytrzymałej formy. Zobaczysz jak nanowłókno może wyglądać „gołym okiem”. Przekonasz się, że świat w skali nanometrycznej jest równie fascynujący i piękny!
KN Chemii Biologicznej „Nukleotyd” Sobota,
1 kwietnia,
14:15-16:00
Barwy szczęścia, czyli chemiczne kolorki w naszych posiłkach Czy wiesz, że codziennie jesz kolory? Przekonaj się dlaczego zielone warzywa są „gorsze” od innych. Zobacz na własne oczy, co zawiera w sobie czerwona papryka, liście pietruszki, czy sok pomidorowy. Odkryj, że pozornie jeden kolor kryje przed Tobą wiele tajemnic.
ChKN „Flogiston” Niedziela,
2 kwietnia,
10:15-11:00
Ciekawe i niezwykłe związki chemiczne Jeśli lubisz chemię ale w szkole wydaje Ci się nudna, ten wykład jest właśnie dla Ciebie. Dzięki niemu dowiesz się o wielu ciekawych właściwościach, nietypowej budowie czy zaskakującym miejscu występowania związków chemicznych. Przyjdź i sprawdź, że chemia wcale nie jest nudna.
Stowarzyszenie Studentów Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej „GEOIDA” Niedziela,
2 kwietnia,
11:15-12:00
Panoramy – to proste! Czy zastanawialiście się kiedyś w jaki sposób powstają panoramy? A może nigdy się nie podjęliśmy stworzenie żadnej, gdyż uważaliście, że to za trudne? na wykładzie postaramy się rozwiązać Wasze wątpliwości i pokażemy Wam, jakie to proste!
Dodatkowo będziecie mieli okazję dowiedzieć się na konkretnym przykładzie, w jaki ciekawy sposób można wykorzystać panoramy.
KN Chemii Biologicznej „Nukleotyd” Sobota,
1 kwietnia,
13:15-14:00
Dlaczego rakiety latają? Ciekawi Cię to dlaczego rakiety latają? Dlaczego mimo ogromnego wkładu w rozwój technologii nadal nie jesteśmy w stanie dosięgnąć gwiazd? Pozwól, że Cię przeprowadzę przez historie napędów rakietowych od starożytnych Chin do czasów współczesnych. Poznasz zasady działania silnika rakietowego. Prześledzisz rozwój techniki rakietowej jako broni i środku transportu (podbój kosmosu) z chemicznego punktu widzenia i dowiesz się, dlaczego silnik oparty na spalaniu paliwa nie jest w stanie przetransportować nas nawet do najbliższej gwiazdy.
Sobota,
1 kwietnia,
11:15-12:00
Państwo Środka od Środka Zobaczysz Chiny z innej perspektywy niż filmy i programy podróżnicze.Poznasz największe różnice w życiu codziennym Chińczyków i Europejczyków. Dowiesz się, co oprócz ryżu jedzą mieszkańcy Państwa Środka
Niedziela,
2 kwietnia,
11:15-12:00
Promieniowanie synchrotronowe – metody badawcze i ekstremalne stany materii Promieniowanie synchrotronowe uzyskuje się w wyniku przyśpieszania naładowanych cząstek do prędkości bliskich prędkości światła. Prześwietlanie materii promieniowaniem synchrotronowym pozwala zajrzeć w strukturę atomową i nakręcić film łączenia się atomów w nowy związek. A wszystko trwa ułamki sekund. Tworzenie przezroczystych metali? Technologia jak ze Star Treka? To wszystko da się zrobić! Dzięki promieniowaniu synchrotronowemu.