Szkoła średnia

Na tej stronie będą znajdowały się abstrakty wykładów dla szkół średnich. Do zobaczenia na 5 edycji Skołowanego Weekendu już 1-2 kwietnia 2017. Nie zapomnijcie o zapisach.

Nazwa Koła Czas wykładu/warsztatów Tytuł wykładu/warsztatów Abstrakt
ChKN Flogiston Niedziela,
2 kwietnia,
14:15-15:00
Fascynujący świat nanocząstek Na wykładzie przekonasz się, że nanocząstki są wśród nas. Te, które potrafią świecić są już w smartfonach, tabletach, monitorach, telewizorach i różnego typu wyświetlaczach. Dowiesz się, że nanocząstki zaczynają rewolucjonizować medycynę, transport i budownictwo…
SKN Etyki i Bioetyki Niedziela,
2 kwietnia,
14:15-16:00
Po co szanować zwłoki? Czy Twoje ciało po śmierci to dalej będziesz Ty? Czy los Twoich zwłok jest dla Ciebie ważny? Obecnie w Polsce pacjenci umierają czekając w kolejce po przeszczep, gdy mogące uratować ich życie narządy gniją albo są palone. Czy powinnyśmy zaakceptować taką sytuację? Po co w ogóle chowamy zwłoki, jeżeli można by je wykorzystać do badań naukowych czy na zajęciach?
Studencka Inicjatywa Narkopolityki Sobota,
1 kwietnia,
10:15-11:00
Czy te oczy mogą kłamać? Analiza substancji psychoaktywnych Czy wiesz, na ile możesz zaufać swoim zmysłom? Odkryj jak rozróżnić pozornie identyczne substancje. Poznaj co łączy zagadki detektywistyczne, świadome żywienie i środki psychoaktywne. Zobaczysz demonstrację separacji substancji chemicznych i dowiesz się, jak może uratować Ci życie.
SKN „Nanorurki” Sobota,
1 kwietnia,
12:15-13:00
Nieskończone piękno Podczas swojego wystąpienia chciałbym pokazać Państwu, że w naszym świecie istnieje pewien porządek. Jest on opisywany przez relacje odkrywane zupełnie niezależnie od jego obserwowania. Poznawanie tego porządku za pomocą fizyki, chemii i matematyki dostarcza wielu osobom, w tym i mnie, niezwykłej przyjemności. Mam nadzieję, że uda mi się Państwa zarazić ciekawością wystarczającą do samodzielnego dociekania nieskończonego piękna, które nas zewsząd otacza.
Koło PTTK nr 1 przy Politechnice Warszawskiej Niedziela,
2 kwietnia,
14:15-16:00
Bezpieczna Turystyka Kolarska Podstawowe informacje o bezpiecznym uprawianiu turystyki kolarskiej, oraz organizowaniu wycieczek rowerowych. Postaram się w telegraficznym skrócie opowiedzieć jak zaplanować i przeprowadzić fajną wycieczkę. Omówimy niezbędny ekwipunek rowerowy. Bezpieczne prowadzenie kolumny rowerowej w ruchu drogowym. Transport rowerów, wyżywienie, rozplanowane czasu, radzenie sobie z rozmaitymi trudnościami.
KN Zarządzania Projektami „PMArt” Sobota,
1 kwietnia,
13:15-16:00
Czy samolot bez skrzydła doleci do celu? Czy samolot bez skrzydła doleci do celu? – warsztat zarządzania projektami Koła PMArt. Nie potrzebujesz wiedzy technicznej, by dowiedzieć się z jakiego powodu samolot bez zgranego zespołu nie poleci. Ponadto, jeśli chcesz nauczyć się zarządzać sobą, swoim czasem, a w przyszłości zostać nieziemsko bogatym przedsiębiorcą (a póki co trochę oderwać się od ziemi) przyjdź do nas, a na pewno wzlecisz wysoko.
KN Studentów Turystyki Krajów Biblijnych Sobota,
1 kwietnia,
10:15-11:00
Konflikty na Bliskim Wschodzie w XX wieku Na wykładzie dowiesz się jak i kiedy powstało państwo Izrael oraz dlaczego stolicą Izraela jest Tel Aviv a nie Jerozolima. Poznasz jak powstawały Państwa na Bliskim Wschodzie i dlaczego współcześnie wybuchają tam konflikty oraz jak zmieniała się sytuacja geopolityczna tego zakątka globu po II Wojnie Światowej.
SKN Żywienia Klinicznego Sobota,
1 kwietnia,
11:15-12:00
Obalamy mity dietetyczne! Obalamy mity jedzeniowe. Moda na gluten – hit czy kit? Kurczak z ryżem na obiad? A może chcesz się dowiedzieć dlaczego nie jeść po 18? Te i wiele innych mitów obalamy lub potwierdzamy. Żeby się dowiedzieć które są prawdziwe zapraszamy na wykład!
SKN ,,Nanorurki” Sobota,
1 kwietnia,
15:15-16:00
Ryzyk fizyk, chemik polemik Jeśli uważasz, że fizyka i chemia do niczego Ci się nie przyda, przyjdź do nas! Jak działa żarówka? Dlaczego mniejsze to czasem lepsze? Jak upiec kurczaka czarnobylskiego? Czy lewitacja to tylko magiczna sztuczka? Czy można rozpalić ognisko bez ognia? To wszystko i jeszcze więcej sprawdzisz tylko u nas!
SKN „Nanorurki” Niedziela,
2 kwietnia,
13:15-14:00
Nanotechnologia – wielkie obietnice rozwoju i świadomość zagrożeń Czy spotkałeś się kiedykolwiek z pojęciem nanonauki? Stosowanie przedrostka „nano” jest niezwykle popularne w dzisiejszych czasach, przez co równie często jest nadużywane. Podczas wykładu dowiesz się w jaki sposób świat wykorzystuje nanotechnologię w codziennym życiu, przekonasz się, że miniaturyzacja obiektów w ostatnich latach pozwoliła na niesamowity rozwój elektroniki. Bez trudu zauważysz szerokie powiązanie tej dziedziny z chemią, fizyką, nauką o materiałach czy medycyną. Z drugiej strony uświadomisz sobie niebezpieczeństwa wynikające z wykorzystywania nieposkromionego rozwoju nanotechnologii oraz dowiesz się w jaki sposób naukowcy sprawują nad tym kontrolę.
SKN Energetyki Sobota,
1 kwietnia,
10:15-11:00
Giełda Energii w Polsce – kształtowanie ceny energii elektrycznej na Rynku Dnia Następnego Czy wiesz, jaką część Twojego rachunku za energię elektryczną stanowi opłata za energię elektryczną? Na naszym wykładzie dowiesz się jak kształtuje się cena energii na rynku hurtowym i jakie prawa rządzą Giełdą Energii. Będziesz miał okazję poznać powody, dla których istnieje Towarowa Giełda Energii i kto bierze w niej czynny udział. Na koniec wykładu weźmiesz udział w symulacji Rynku Dnia Następnego.
SKN Free Radicals Niedziela,
2 kwietnia,
10:15-11:00
Projektowanie leków -początek długiej ścieżki powstawania substancji leczniczych Produkcja leków na pewno Ci się kojarzy z wielkim fabrykami i laboratoriami. Ale czy masz świadomość, że na początku długiej drogi powstawania leku stoi obecnie komputer? Że projektowanie leku możesz zacząć z nami tu i teraz. Dzięki użyciu komputera możemy przeanalizować, ocenić aktywność tysiąca związków chemicznych. Modyfikować ich grupy funkcyjne i sprawdzić czy będą one oddziaływać na wybrany cel biologiczny.
Studenckie Koło Astronautyczne Sobota,
1 kwietnia,
15:15-16:00
Jak wygląda życie astronauty w kosmosie i jak to wpływa na jego zdrowie? W trakcie wykładu dowiesz się i zobaczysz jak stan nieważkości wpływa na wykonywanie codziennych obowiązków, jakie eksperymenty przeprowadzają astronauci w kosmosie, jak i z czego zbudowany jest skafander kosmiczny oraz jaka jest jego rola, a także jak wygląda powrót astronautów na Ziemię. Opowiem też jakich technologii kosmicznych używamy w naszym codziennym życiu, jakie są skutki zdrowotne długotrwałego przebywania w stanie nieważkości i jak przebiega adaptacja do ponownego życia na Ziemi.
SKN Podstaw Pielęgniarstwa Sobota,
1 kwietnia,
10:15-11:00 ;
11:15-12:00 ;
12:15-13:00
warsztaty pielęgniarskie Czy wiesz, że pielęgniarstwo to nie tylko pielęgnowanie?
Na naszych warsztatach nauczysz się poprawnie bandażować, mierzyć ciśnienie tradycyjnym
sposobem, badać puls, a nawet wykonywać zastrzyki! Dowiesz się, co to sfigmomanometr oraz
co kłos i żółw mają wspólnego z opatrunkiem. Regularnie badasz piersi, ale nie wiesz czego
szukać? Badając samodzielnie sztuczny biust, nauczysz się wykrywać zmiany.
Przyjdź i sprawdź się!
SKKN Energetyki Sobota,
1 kwietnia,
14:15-15:00
Możliwości odzysku energii i surowców z odpadów Czy zastanawiałeś się kiedyś jaki potencjał leży na wysypiskach śmieci? Wiesz jak można je spożytkować? Na naszym wykładzie dowiesz się ile mieszkań można ogrzać dzięki energii uzyskanej z odpadów i przekonasz się, że na składowiskach znajdują się niezliczone pokłady pieniędzy.
KN Studentów Psychologii – Sekcja Psychologii Ewolucyjnej „DARWIN” Niedziela,
2 kwietnia,
11:15-12:00
Czy to jest przyjaźń, czy to jest kochanie? Myślałeś kiedyś o tym, skąd się wzięła miłość? Czy naprawdę jest nam potrzebna do życia? Albo czy można kochać tylko raz? Biorąc udział w naszym wykładzie dowiesz się, że nie każdego kocha się tak samo, i że każda miłość ma swój kolor. Opowiemy też, jak sobie radzić z zazdrością, i że nie zawsze jest ona czymś negatywny. Serdecznie zapraszamy!
KN Konstrukcji Militarnych „Adamantium” Niedziela,
2 kwietnia,
11:15-12:00
Mikroekspresje czyli kłamca ujawniony. Masz wbudowany wykrywacz kłamstw. W zasadzie dwa. Możesz nauczyć się ich uzywać. Mikroekspresje to jedna z najciekawszych odkryć psychologii, którą można zastosować w szerokim spektrum aspektów życia, zaczynając od codzienności, przez szkolenie militarne po nowoczesne systemy monitoringu. Poznasz to zjawisko z inżynierskiego punktu widzenia!
SKN „Nanorurki” Niedziela,
2 kwietnia,
10:15-12:00
Ciemna (i jasna) strona nauki Czy uważasz, że fizyka jest nudna? Nie mogłeś doczekać się końca lekcji chemii? Jeżeli tak, to ten wykład jest dla Ciebie! W jaki sposób myśleli ludzie w przeszłości i dlaczego byli w błędzie? Jak odkryto atomy? Jak działa teleportacja? I najważniejsze: czy da się nauczyć konia mechaniki kwantowej?
KN Chemii Biologicznej „Nukleotyd” Niedziela,
2 kwietnia,
14:15-16:00
Jak efektywnie uczyć się chemii organicznej? Kluczem do zrozumienia reakcji w chemii organicznej jest poznanie ich mechanizmów. Na wykładzie powiem czym są owe mechanizmy i jak można je przedstawić graficznie oraz omówię te najistotniejsze z punktu widzenia programu nauczania w szkole średniej. Pokażę również jak znajomość mechanizmów pomaga przewidzieć produkty bardziej skomplikowanych reakcji chemicznych. Dowiesz się czemu lepiej jest poznawać mechanizmy niż uczyć się reakcji na pamięć. Wszystkim słuchaczom udostępnię dodatkowe materiały oraz zadania dotyczące tematyki omówionej na wykładzie.
SKN Energetyki Niedziela,
2 kwietnia,
10:15-12:00
Inwestycje energetyczne w Polsce – uwarunkowania prawne i nastroje społeczne Czy sądzisz, że prądu w gniazdku nigdy nie zabraknie? Wyobraź sobie brak telefonów, komputerów oraz telewizorów. Przyjdź na warsztat, który pokaże Ci jakie problemy czekają przedsiębiorców w naszym kraju. Przekonaj inwestora do wybudowania Twojej elektrowni i uratuj polską energetykę.
SKN Nanorurki Sobota,
1 kwietnia,
10:15-16:00
Zobaczyć niewidoczne Wystawa ma na celu pokazanie możliwości, jakie niesie ze sobą użycie zaawansowanych mikroskopów TEM, SEM, AFM w celu zwizualizowania powierzchni różnorakich materiałów. Wyjaśnimy Ci zasadę działania tych urządzeń, pokażemy zdjęcia i „krajobrazy” obiektów w nanoskali uzyskiwane za pomocą tych metod. Odpowiemy, jakie zjawiska fizyczne stoją za tym, że możesz zobaczyć obiekty 1000-krotnie mniejsze od średnicy ludzkiego włosa.
KN Studentów Psychologii Niedziela,
2 kwietnia,
10:15-12:00
Zaburzenia osobowości współcześnie Tematem przewodnim przygotowanego przez nas wykładu dla młodzieży licealnej będą zaburzenia osobowości. Jest to ważne i zarazem ciekawe zagadnienie psychologii. Chcemy, na przykładach bohaterów literatury i filmu, opowiedzieć o różnych typach zaburzeń osobowości, przedstawić ich charakterystykę oraz co ciekawego tkwi w ludziach, których to dotyka. Wszelkie informacje, jakie chcemy przekazać, będą w oparciu o najaktualniejszą literaturę naukową oraz klasyfikację zaburzeń osobowości. Nasz wykład ma na celu zainteresowanie młodych odbiorców psychologią, pokazanie im, jak bardzo jest ona interesująca, ciekawa, fascynująca.
ChKN Flogiston Niedziela,
2 kwietnia,
13:15-14:00
Od piasku do zielonej energii czyli o krzemowych ogniwach fotowoltaicznych. Dowiesz się jak zbudowane są najpopularniejsze ogniwa fotowoltaiczne i w jaki sposób produkuje się ich główny składnik. Poznasz ograniczenia i zalety przykładowych ogniw. Zobaczysz, czy w Polsce można je wydajnie stosować. Poznasz terminy, które używa się do charakteryzacji takich ogniw. Niestety dowiesz się również jak mniej więcej działają takie ogniwa, co wiąże się z chemią/fizyką kwantową 😉
Serdecznie zapraszam wszystkich chętnych do wzięcia udziału!
SKNCh UW Fulleren Niedziela,
2 kwietnia,
13:15-14:00
Perfumy. Magia zapachu Oddziaływanie zapachów na nasz zmysł węchu jest procesem niezwykle złożonym, skomplikowanym, i nie do końca jeszcze poznanym. W trakcie wykładu dowiesz się jak działa zmysł węchu, poznasz rodzaje substancji zapachowych, ich otrzymywanie a także sposób tworzenia kompozycji zapachowych. Zapoznasz się też z historią perfum. Podczas prelekcji będziesz także miał/miała okazję powąchać wiele ciekawych i niezwykłych substancji zapachowych używanych w przemyśle perfumeryjnym.
KN Konstrukcji Militarnych Adamantium Niedziela,
2 kwietnia,
13:15-14:00
Nowoczesne biomateriały w medycynie i stomatologii. Dowiesz się czym są biomateriały i poznasz ich rodzaje.
Ich zastosowanie w medycynie i stomatologii przestanie być dla Ciebie tajemnicą.
Koło Naukowe Dietetyków SGGW Sobota,
1 kwietnia,
13:15-14:00
Ziemia – skarbnica życia Jeśli kiedyś zastanawialiście się skąd brać zdrową ekologiczną żywność, czy owoce i warzywa w sklepach są dobrej jakości oraz czy da się wyhodować jedzenie w doniczce na balkonowym „ogródku” zapraszamy was serdecznie na warsztaty pt. „Ziemia – skarbnica życia”. Dowiecie się jaką drogę pokonuje nasze jedzenie zanim trafi na półki sklepowe i jakie niebezpieczeństwa są z tym związane.
Koło Naukowe Doktorantów Biblistyki Sobota,
1 kwietnia,
12:15-13:00
Kto napisał Biblię? Na pozór może się wydawać, że Biblia, powstała jak każda książka – jej autorzy, natchnieni przez Ducha Świętego, po prostu ją napisali. To wszystko prawda, lecz nie do końca. Większość jej ksiąg powstawała przez wiele lat, miała wielu autorów i redaktorów, którzy inspirowali się sobą nawzajem. Na naszym wykładzie poznasz kilka ciekawych teorii na temat etapów powstawania Biblii, zetkniesz się ze starożytnymi językami, w jakich powstawały poszczególne księgi biblijne oraz wcielisz w rolę detektywa, który będzie poszukiwał zależności pomiędzy różnymi tekstami Biblii.
Studenckie Koło Naukowe Zdrowia Publicznego sekcja Promocji Zdrowia Sobota,
1 kwietnia,
10:15-16:00
Małolatów czyli Pierwsza Pomoc na imprezie Nadmierne spożycie alkoholu czy substancji psychoaktywnych jest bardzo niebezpieczne. Na wykładzie dowiesz się czym są takie substancje, oraz co dzieje się w organizmie po ich spożyciu. Powiemy również o działaniu tych substancji na organizm ludzki. Zobaczysz jak udzielić pomocy na imprezie osobie, która straciła przytomność. Podpowiemy co powinno się znaleźć w niezbędniku (medycznym) na imprezie