Szkoła podstawowa

Na tej stronie będą znajdowały się abstrakty wykładów dla szkół podstawowych. Do zobaczenia na 5 edycji Skołowanego Weekendu już 1-2 kwietnia 2017. Nie zapomnijcie o zapisach.

Nazwa Koła Czas wyładu/warsztatów Tytuł wykładu/warsztatów Abstrakt
SKN HERBA Niedziela,
2 kwietnia,
15:15-16:00
Hodowla in vitro roślin leczniczych w teorii i praktyce Jeśli chcesz aktywnie spędzić czas i dowiedzieć się czegoś nowego i ciekawego o biotechnologii roślin leczniczych, koniecznie wpadnij na nasze warsztaty! Weźmiesz udział w przeszczepie organów i tkanek roślinnych, samodzielnie stworzysz syntetyczne nasiona, obejrzysz pod mikroskopem komórki oraz przekroje przez gałązki i korzenie roślin, nawet wyizolujesz DNA! A wszystko to w miłej i przyjaznej atmosferze
KN Studentów Turystyki Krajów Biblijnych Sobota,
1 kwietnia,
15:15-16:00
Historia pisma Wykład będzie podróżą od starożytnego Egiptu po starożytny Rzym. Motywem przewodnim wyprawy będzie pismo, charakterystyczne dla danego miejsca i czasu. W trakcie wykładu poznasz historię pisma starożytnego Egiptu, Bliskiego Wschodu, Grecji i Rzymu. Dowiesz się kto wynalazł alfabet, jaki język był najpopularniejszym językiem starożytnego świata oraz gdzie możesz zobaczyć przykłady danego pisma.
SKN Biomech Sobota,
cały dzień
Druk 3D i jego zastosowania Zapewne słyszałeś o druku 3D i jego możliwościach, ale czy wiedziałeś, że można go wykorzystać, aby pomóc innym? Zapraszamy Cię na naszą wystawę, abyś mógł zobaczyć jak rozwiązania inżynierskie sprawdzają się w medycynie oraz weterynarii. Dowiesz się wielu ciekawostek o druku 3D, zobaczysz proces tworzenia i drukowania, a dzięki temu będziesz mógł przyjrzeć się dokładnie elementowi i jego strukturze.
SKN Biomech Sobota,
1 kwietnia,
11:15-12:00
Planowanie przedoperacyjne Zobaczysz w jakim celu stosuje się planowanie przedoperacyjne oraz dowiesz się jak przebiega i na co trzeba zwracać uwagę podczas takiego zabiegu. Pod koniec wykładu będziesz mógł wcielić się w rolę chirurga. Dowiesz się jak ważne we współczesnej medycynie jest planowanie przedoperacyjne i w czym pomaga lekarzom
SKN ,,Nanorurki” Sobota,
1 kwietnia,
14:15-15:00
Ryzyk fizyk, chemik polemik Jeśli uważasz, że fizyka i chemia do niczego Ci się nie przyda, przyjdź do nas! Jak działa żarówka? Dlaczego mniejsze to czasem lepsze? Jak upiec kurczaka czarnobylskiego? Czy lewitacja to tylko magiczna sztuczka? Czy można rozpalić ognisko bez ognia? To wszystko i jeszcze więcej sprawdzisz tylko u nas!
KN Przyrodników UKSW; Sekcja hydrobiologiczna Sobota,
1 kwietnia,
10:15-11:00 ;
11:15-12:00 ;
12:15-13:00 ;
13:15-14:00
Już w małej kropli wody jest życie. Czy wiesz, że w jednej kropli wody mogą żyć setki pierwotniaków? Jeśli chcesz je zobaczyć i nauczyć się oznaczać, to zapraszamy na nasze stanowisko. Przy pomocy studentów Koła Naukowego Przyrodników UKSW zobaczysz takie zwierzęta, o których istnieniu nie miałeś pojęcia – zrobisz profesjonalne preparaty mikroskopowe i będziesz używał mikroskopu. Zobaczysz też inne nietypowe bezkręgowce, które z powodzeniem możesz hodować w akwarium.
KN Przyrodników UKSW; Sekcja hydrobiologiczna Sobota,
1 kwietnia,
10:15-11:00 ;
11:15-12:00 ;
12:15-13:00
Akwarium, od którego nie można oderwać oczu. Podczas tego krótkiego wykładu dowiesz się jak należy dbać o akwaria. Dowiesz się o błędach, której najczęściej popełniają początkujący akwaryści, a także usłyszysz o nowych i niesamowitych trendach w akwarystyce Po tym wykładzie nie przejdziesz już obojętnie obok żadnego akwarium. Zobaczysz, że akwarystyka może być prawdziwą sztuką, która powoduje, że mieszkanie staje się piękniejsze a ludzie szczęśliwsi. Zapragniesz mieć kawałek wodnego biotopu tylko dla siebie.
KN Zarządzania Projektami ,,PMArt” Niedziela,
2 kwietnia,
13:15-15:00
Przyjmij wyzwanie, opanuj zadanie Z zadaniami spotykasz się już od dłuższego czasu. Czy wiesz, że ze wszystkimi z nich możesz sobie łatwo i skutecznie poradzić? Może teraz sobie myślisz, że gra nie jest warta świeczki? Może wydaje Ci się, że jesteś za młody? Nie, nie jesteś! Na warsztacie dowiesz się, jak w efektywny sposób dać sobie radę z zadaniami, które stają na twojej drodze.
KN Chemii Biologicznej „Nukleotyd” Sobota,
1 kwietnia,
10:15-11:00 ;
11:15-12:00 ;
12:15-13:00 ;
14:15-15:00 ;
15:15-16:00
Atrament sympatyczny Jak skutecznie ukryć wiadomość na kartce papieru tak, aby można było ją odczytać tylko w jeden określony sposób? Jakich związków chemicznych można użyć do tego celu? Co się właściwie dzieje podczas ukrywania i wywoływania wiadomości? Odpowiedź na te i inne pytania będziesz mógł poznać uczestnicząc w moich warsztatach. Przyrządzisz atrament sympatyczny na wiele różnych sposobów, a następnie ukryjesz za jego pomocą wiadomość, aby ją następnie wywołać. Dowiesz się również jak w domowych warunkach można stworzyć atrament sympatyczny z najprostszych składników.
KN Chemii Biologicznej „Nukleotyd” Sobota,
1 kwietnia,
13:15-14:00
Kod życia – jak rozszyfrować organizm, czyli o DNA i jego losach w komórce Każda komórka organizmów żywych, a zatem ludzi, zwierząt, roślin, a nawet bakterii, posiada kod genetyczny, czyli DNA. DNA zawiera między innymi informacje o tym, jak komórka ma działać, jakie procesy ma przeprowadzać. Proces rozkodowania informacji genetycznej zawartej w DNA i wykonania poleceń z niej wynikających opiera się na dwóch podstawowych, kluczowych procesach – transkrypcji i translacji. Zapraszamy na krótki wykład, w którym obrazowo wyjaśnimy rolę tych reakcji, a także przedstawimy ich przebieg.
Międzywydziałowe KN Smart City PW Niedziela,
2 kwietnia,
11:15-12:00
Z komunikacją miejską za pan brat! – czyli krótko i z humorem o transporcie publicznym Chcesz wiedzieć ile kół ma najdłuższy autobus? Z jaką prędkością pędzi warszawski tramwaj? Ile samochodów (a przynajmniej ich użytkowników) zmieści się w komunikacji publicznej? Co stanie się, jeśli wszyscy zaczną korzystać z komunikacji publicznej? Przyjdź, poznaj odpowiedź na wszystkie nurtujące Cię pytania!
KN Chemii Biologicznej „Nukleotyd” Sobota,
1 kwietnia,
14:15-15:00
Dlaczego rakiety latają? Ciekawi Cię to dlaczego rakiety latają? Dlaczego mimo ogromnego wkładu w rozwój technologii nadal nie jesteśmy w stanie dosięgnąć gwiazd? Pozwól, że Cię przeprowadzę przez historie napędów rakietowych od starożytnych Chin do czasów współczesnych. Poznasz zasady działania silnika rakietowego. Prześledzisz rozwój techniki rakietowej jako broni i środku transportu (podbój kosmosu) z chemicznego punktu widzenia i dowiesz się, dlaczego silnik oparty na spalaniu paliwa nie jest w stanie przetransportować nas nawet do najbliższej gwiazdy.